نه تارتن دو لکه ای                                      Tetranychus   urticae  Koch    این آفت انتشار جهانی دارد و یکی از چند خوارترین آفات شناخته شده محصولات کشاورزی دنیا      می باشد. به طوری که بیش از 1000 گونه میزبان در یکصد خانواده گیاهی دارد. این آفت علاوه بر عرصه های کشاورزی ، در عرصه های جنگلی و مرتعی نیز یکی از مهمترین عوامل خسارتزا می باشد. در گذشته گونه غالب را Tetranychus  turkestani (U.&N.) می دانستند ولی در بررسی های صورت گرفته روی نمونه های جمع آوری شده از مناطق مختلف پنبه کاری کشور گرگان، گنبد،اشتهارد،ورامینو دشت مغان، مشخص شد که هویت علمی کنه تارتن دولکه ای موجود در مناطق پنبه کاری کشورT.urticae است.

شکل شناسی :

افراد ماده درشت تر از افراد نر می باشند انتهای بدن در افراد نر دوکی شکل و رنگ بدن آنها فصلی است، به طوری که در بهار و تابستان ، سبز متمایل به زرد با دو لکه پشتی جانبی تیره می باشد. و دراواخر پاییز و زمستان بدلیل بیرون فرستادن مواد داخل روده ها به رنگ قرمز است. شکل بدن در مرحله لاروی تقریبا" کروی است، لاروها دارای سه جفت پا ، ولی تمام مراحل پورگی و بالغ دارای چهارجفت پا هستند. اشکال نر و ماده از استراحت دوم به بعد قابل تشخیص می باشند . مهمترین صفت برای تعیین هویت علمی این گونه ، شکل قسمت خارجی دستگاه تناسلی نر است. یکی از برجسته ترین علامت فعالیت این آفت وجود تارهای ابریشمی در پشت برگ گیاهان میزبان می باشد.

زیست شناسی :

این آفت زمستان را به صورت افراد ماده و بالغ جفتگیری کرده در لابلای بقایای گیاهی، زیر کلوخه ها ، روی گیاهان همیشه سبز و علف های هرز حاشیه مزرعه سپری می کند . وقتی شرایط آب وهوایی مساعد می شود، پناهگاه های زمستانه را ترک کرده و روی علف های هرز داخل و حاشیه مزرعه مستقر می شود و 1-2 نسل اول را روی آنها ایجاد می نماید . بعد از استقرار بوته های پنبه در مزرعه روی آنها انتقال یافته و تا اواسط پاییز 7-8 نسل را در روی بوته های پنبه تولید می کند. طول روز یکی از فاکتورهای موثر در شروع دیاپوز می باشد. در پاییز بعد از اینکه دوره روشنایی به کمتر از 10 ساعت برسد، به دیاپوز می رود . وجود تداخل نسل در این آفت امری کاملا" طبیعی است و به همین دلیل در پشت برگ ها مراحل مختلف زیستی آفت شامل تخم،لارو،پروتونیمف(پوره سن یک)،دئوتونیمف(پوره سن دو) و بالغ به طور همزمان مشاهده می شود. در بین مراحل مختلف زیستی آفت سه مرحله استراحت اتفاق می افتد. رشد این افت اغلب در پشت برگ های پنبه و تغذیه آن از شیره سلولی می باشد. این آفن در هر دقیقه 18 سلول را از بین می برد. حداکثر خسارت در اواخر مرداد و اواسط شهریور دیده می شود. خسارت ابتدا به صورت برنزه شدن برگ ها و سپس قهوه ای و خشک شدن آنها ظاهر می شود البته این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که تراکم آفت بالا باشد.

روش های کنترل   

 الف : بیولوژیکی     

کنه تارتن دو لکه ای ، دشمنان طبیعی متعددی در مناطق پنبه کاری دارد که در بین آنها ، Stehorus  gilvifrons، Orius  minotum وAnystis  baccarum  از انبوهی بالایی برخوردار هستند .

ب : شیمیایی

در صورت بالا بودن جمعیت می توان از سمومی نظیر فن پایروکسیمیت برای کنترل این آفت استفاده نمود.

 

       تخم   1  

 

 

 

 

 

حشره بالغ 8

 

 استراحت سوم  7

 

   پوره سن

    دو  6   

 

 استراحت دوم

          5   

 

    پوره سن        یک  4

 

استراحت اول  

3

 

لارو 2

 

سیکل زندگی کنه           تارتن                   دو لکه ای

نوشته شده توسط عیسی داز در دوشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۵ ساعت 11:10 | لینک ثابت |